MENU
Aktuality
OK1TLT
Zařízení
Provoz
LOGs
Diplomy
Expedice
Technika
Odkazy
OK1TLT fotky
ANT fotky
POČÁTKY

Již od dětství jsem se zajímal o techniku všeho druhu a to zejména o letecké modelářství a elektrotechniku. Můj první zájem o radioamatérskou činnost lze datovat již od školního věku, kdy jsem s oblibou prolaďoval na rádiu různá pásma a snažil se zachytit všemožné signály.

     Později byla tato činnost spíše sporadická a můj zájem se soustředil na letecké modelářství, kterému se věnuji již od předškolního věku. V současné době je však situace obrácená a na prvním místě mezi mé koníčky řadím radioamatérské vysílání.

    První kontakt s vysíláním byl na SPŠS v roce 1992, kdy si můj kamarád pořídil občanské radiostanice a naskytla se mi tak příležitost si poprvé zavysílat. Bohužel mi finanční prostředky při studiu nedovolovaly pořídit si podobné zařízení, a tak jsem přijal za vděk občasné zapůjčení. Za krátkou dobu se kolega pro vysílání velmi nadchnul a daří se mu získat radioamatérskou koncesi. Po úspěšném složení maturitních zkoušek kolega nastupuje na jinou školu, a proto můj zájem o vysílání opět trochu utichá (také díky YL hi).

    Po úspěšném ukončení studia na střední škole jsem nastoupil do prvního ročníku ČVUT FSI. Musím přiznat, že v počátku studia jsem musel téměř všechny koníčky omezit, a proto mi zůstal jen poslech radiových vln. Stále mi však lákala vidina radioamatérského vysílání, která mi díky jednomu spolužákovi z fakulty dovedla až k Luďkovi OK1DLA, který vyučuje na sousední fakultě elektrotechnické. Od něho získávám první informace o radioamatérské činnosti.

ICOM

Následně žádám o získání koncese a po 6 měsíčním čekání (HI) na zkoušky úspěšně získávám operátorskou třídu D  (rok 1997). Prvním pásmem na kterém jsem začal vysílat byl samozřejmě 2m, protože jsem se stal také v té době současně majitelem mé první ručky ICOM  IC-V68. S tímto zařízením (IC-V68) a anténou Ringo Ranger jsem byl pravidelným posluchačem a i vysílačem na kmitočtu 145.450 MHz, kde jsem se seznámil i s mnoha dalšími radioamatéry. S pravidelností jsem se ozýval v provozních aktivech a dalších VKV závodech, kdy bylo možné využít mého zařízení s FM.

Antény F9FT 70 a 23 cm - Krkonoše
Po nějakém čase jsem zjistil, že z domova a s ručkou FM 5W to není ono. Připadal jsem si jak pouhý účastník a vidina lepšího umístění v závodech bylá malá. A právě to bylo hnacím motorem pro mé další aktivity, a tak jsem se čím dál tím více začal věnovat portable vysílání z různých kopců a kopečků. Pro vysílání z přírody jako portable jsem se velice nadchnul a preferuji tento provoz až do současnosti.
Jedním z prvních závodů, kterého jsem se účastnil jako portable stanice byl FMC (FM Contest), protože mi umožňoval naplno využít mou ručku s 5W v kategorii QRP a mohl jsem se tak vyrovnat ostatním.
Kentaur
Po nějakém čase jsem opět začal zjišťovat, že má aktivita stagnuje a je třeba jít dál, a tak jsem se snažil získat nějaké SSB zařízení. To se mi také podařilo a od Pavla OK2IRO jsem odkoupil TRX Kentaur (CW/SSB - 5W). Mimo jiné jsme od té doby s Pavlem dobří kamarádi a pravidelně se účastníme různých portable vysílání a expedic (viz. provoz a expedice). S novým zařízením jsem se začal opět naplno věnovat provozním aktivů a ostatním závodům na VKV.
Na radioamatérském setkání v Holicích 1999 jsem si pořídil ručku YAESU FT-40R, a tak jsem mohl aspoň částečně začít poznávat kouzlo pásma 70cm, které mám velice oblíbené. S touto 70cm ručkou jsem se od září 1999 zapojil i v FM závodě a podařilo se mi získat 2. místo v celoroční soutěží (bližší informace zde - Provoz). V roce 1999 a 2000 jsem musel aktivně pracovat na mé diplomové práci, a tak nebylo již tolik času na vysílání. Z tohoto důvodu jsem tak trochu vypustil koncem roku 2000 provozní aktivy. 
Rozhodl jsem se, že v roce 2000 dokončím celoroční snažení v FM závodech, což přineslo 1. místo v kategorii QRP 70cm a 4. místo v kategorii QRP 2m. Jak v roce 1999, tak i v roce 2000 jsem s ručkou FT-40R také vyhrál soutěž "Best QRP ODX 70cm". Nápad radioklubu OK1OAB s FM závody považuji za velice vydařený a to hlavně pro začínající radioamatéry, kteří začínají třeba pouze s 2m ručkou a rádi by porovnali síly se stejně vybavenými stanicemi (viz. můj případ).

Samozřejmě, že jsem nechtěl zůstat jen u FM závodů a tak se větších závodů účastním převážně s radioklubem OK1KZE. Po úspěšném ukončení studia na ČVUT jsem nastoupil do pracovního cyklu, a tak jsem si již mohl dovolit pořídit nová zařízení a být tak i více aktivní na pásmech (viz odkaz Zařízení. V práci jsem se moc neohřál, protože mi čekala po škole vojenská povinnost, kterou jsem zaměnil za CVS na jedné základní škole. Od roku 2001 se pravidelně účastním různých závodů a především provozních aktivů v pásmu 70 a 23 cm. 

 No a tím se tak již trochu dostáváme do současnosti…..