HAM expedice Lužické hory 2003

 

Tato stránka je věnována radioamatérské expedice HAM LUŽICKÉ HORY 2003, která navazuje na předchozí  úspěšné  expedice Krkonoše 2001, Sněžka 2001 a Jeseníky 2002.

Dr OMs,

  Jistě si vzpomenete na naše úspěšné radioamatérské expedice Krkonoše 2001, Sněžka 2001 a Jeseníky 2002, na které navazuje tato fotoreportáž z Lužických hor. Původní cíl získat diplom Kopce a hory ČR se nám již sice podařilo splnit během prvního dne vysílání z Krkonoš (2001) a o nový diplom Tisícovky se take pokusíme :-), ale chtěli jsme touto radioamatérskou expedicí opět podpořit portable vysílání a také se třeba pokusit o DXing na 2m díky předpovědím sporadické vrstvy Es. Bohužel sporadika přišla až v pondělí :-(.

Pro přípravy expedice jsem využil profesionálně vypracované www stránky Lužické hory.

 

Termín a členové expedice

 

Vzhledem  již k naší souhře z předchozích expedic jsem předpokládal účast těchto operátorů :

Štěpán OK1CSS, David OK1TDU, Jirka OK1XTB, Pavel OK2IRO a samozřejmě já Tomáš OK1TLT. Bohužel se původní termín expedice několikrát měnil, a tak se expedice účastnili jen ti sklaní HI.

 

OK1CSS

OK1TLT

OK2IRO

OK1CSS - Štěpán OK1TLT - Tomáš OK2IRO - Pavel

Expedice se nakonec uskutečnila v termínu od 14.6. do 15.6. 2003. Jedním z důvodů proč zrovna tento víkend je jednak předpoklad již přijatelného počasí na vrcholcích Lužických hor, ale také předpoklad sporadické vrstvy Es a termín Provozního aktivu na VKV.

 

 

 

To, že nejvhodnější kóta pro vysílání bude s tou maximální nadmořskou výškou a s dokonalým rozhledem do okolí je asi všem známo. Nejen z tohoto hlediska jsem volil možné kóty. Po rozboru celé situace jsme se rozhodli, že v sobotu zvolíme pro vysílání kótu Klíč a v neděli se pak podle počasí přesuneme na zříceninu hradu Tolštejn. 

Sraz a odjezd byl naplánován na sobotní ráno, kdy jsme se sešli u Štěpána před domem. Odjezd a celková cesta proběhla bez problému a asi kolem 11:00 jsme se ubytovali v penzionu YVETA.Je to nejbližší ubytování pod kopcem Klíč. Narychlo jsme se ubytovali, připravili vybavení, antény a hurá na kopec. Počasí bylo ideální a tak jsme na kótu s menší přestávkou dorazili za necelou hodinku. Během cesty jsme pořídili i několik fotek včetně videozáznamu. Pavel OK2IRO pravidelně sledoval DXcluster na VKV, protože dle předpovědi měla být tento víkend sporadická vrstva Es.  

Na samotném vrcholu kopce je skála a tedy problém, jak a kam přidělat stožár. Marně jsme hledali místo pro jeho ukotvení, až Pavel našel otvor po triangulační tyči, která již asi nepřežila povětrnostní vlivy a tedy její místo posloužilo k ukotvení paty stožáru. I přes problémy s koaxiálem na 2m se nám podařilo úspěšně postavit 2m a 70cm antény. 

Z vrcholu Klíče je dokonalý rozhled do všech směrů a tak jsme se těšili na pěkné DXy HI. 

Jaké kóty pro vysílání - SOBOTA ?

DSCF0002.JPG
Tomáš
DSCF0009.JPG
Penzion YVETA
DSCF0010.JPG
OK2IRO a OK1TLT
DSCF0011.JPG
0K2IRO a OK1CSS
DSCF0012.JPG
Cesta na vrchol
DSCF0015.JPG
Video záznam
DSCF0016.JPG
OK2IRO
DSCF0017.JPG
OK1TLT na vrcholu
DSCF0018.JPG
Vrchol
DSCF0019.JPG
Směr do DL
DSCF0022.JPG
Směr do OK
DSCF0032.JPG
Vrchol

Prvním proladěním 2m pásma jsme zjistili, že právě v DL probíhá závod a tak jsme směrovali na 300°  HI. Bohužel jsme byli asi pro DL nebodové stanice a tak nás moc na pásmu nereflektovali. Asi po hodině dorazili také na kopec dva CBčkáři z Nového Boru a dali se také do portable vysílání, ale na jimen bandu HI. Štěpán OK1CSS provedl HAM osvětu a předal několik informací o radioamatérském vysílání a je možné, že oba začínající HAM někdy zaslechneme na VKV a nebo KV pásmech? 

 

Během prolaďování 2m i 70cm pásma Pavel stále monitoroval DX cluser ve snaze nepropásnout inzerovanou sporadiku. Bohužel stále nic ani TROPO. Počasí však bylo maximálně ideální pro naše trávení sobotního dne na vrcholu kopce HI. Asi kolem 18:00 byla již z dálky vidět mračna, a tak jsme raději vše poskládali a hurá dolů na teplou večeři. Bohužel po sporadice ani tuchy a tak jsme ještě před večeří natáhly z okna LW anténu na KV. Po večeři se kluci navázali několik QSO via PSK a i něco na SSB. Já jsem byl po cestě natolik utahaný, že jsem už ve 23:00 usnul HI a tak ani nevím, jak to na KV šlapalo. 

DSCF0038.JPG
Štěpán
DSCF0040.JPG
CQ CQ
DSCF0042.JPG
ANT
DSCF0043.JPG
CQ v leže HI
DSCF0045.JPG
ANT
DSCF0052.JPG
OK1CSS
DSCF0055.JPG
RIGS
DSCF0060.JPG
OK2IRO
DSCF0064.JPG
Team na Klíči
DSCF0087.JPG
OK1CSS
DSCF0095.JPG
OK1TLT
DSCF0134.JPG
ANT na KV

 

 

 

V neděli ráno jsme se probudili okolo 8:00. Po krátké snídani a předání klíčů od pokoje jsme se vydali autem směrem ke zřícenině hradu Tolštejn. Pavel zůstal u auta a já se Štěpánem jsme podnikli průzkum terénu. Na vrcholu jsme zjistili, že dva stožáry není možné nainstalovat s ohledem na místo a tak jsme vzali jen jeden s tím, že se nějak o směrování 2m a 70cm podělíme. Otázkou bylo, zda vzít na vrchol autobaterku, ale nakonec jsme ji na vrchol dotáhli :-). V 10:00 SEC začal provozní aktiv a já začal na 70cm a kluci vysílali na 2m. Bohužel jsem zjistil, že to na 70cm vůbec nejde díky převýšení okolních kopců. NA 2m to bylo o něco lepší. Klukům se podařilo i pár QSO do 9A. Kuriozitou bylo spojení v pásmu 23cm, kdy jsem se marně snažil navázat spojení s OK1FBXem na 1297.500 MHz FM provozem a po marném volání a střídání se u MIC se ozvala z ničeho nic jedna DL stanice. Do teď nechápu jak se na nás  na tuto FRQ dostal. Pavel navázal QSO, ale mě se to již nepodařilo :(. Asi se někam záhadně odladil? Poslední hodina byla spíše rekreační také díky turistům na kótě. Počasí se opět vydařilo a tak jsme se nemuseli obávat, že zmoknem. Sporadika však stále žádná :(.

Po závodě jsme vše snesli vše do hradní restaurace, kde jsme se najedli a hurá směr Praha. Cesta byla OK a na všech byla znát únava po amatérsky prožitém víkendu HI. 

Neděle a Tolštejn

DSCF0136.JPG
OK2IRO
DSCF0146.JPG
Tolštejn
DSCF0147.JPG
Tolštejn
DSCF0151.JPG
OK1TLT
DSCF0154.JPG
OK2IRO
DSCF0155.JPG
OK1TLT
DSCF0159.JPG
OK1TLT
DSCF0166.JPG
ANT
DSCF0168.JPG
Vrchol
DSCF0169.JPG
OK1CSS
DSCF0175.JPG
OK1CSS
DSCF0183.JPG
Team

Co do počtu spojení tak spíše podprůměr (aspoň na 70cm), ale počasí bylo super a tak to ani nikoho moc nemrzelo. Celkem jsme pořídili asi hodinu digitalního videa a tak bude na co zase vzpomínat.

Zajímavostí je to, že se tak očekávaná sporadická vrstva objevila až v podvečer v pondělí. To jsem byl bohužel v práci, ale Pavel měl možnost na své nové IC 706 a na magnetku za oknem na Praze 2 mezi domy poslouchat CQ CT stanic. Sporadika tedy přišla, ale o 2 dny pozdě :-(.

 

Mapu naleznete zde a profil kót zde.

 

Pro přípravu expedice jsem využil velice profesionálně vypracované WWW Lužických hor, za což autorům webu moc děkuji.

 

Za expediční tým

Tomáš OK1TLT

 

Profily kót naleznete zde. Další zajímavé informace jsem převzal z webu Lužických hor a jsou popsány níže:

 

Tolštejn

Tolštejn je nejlépe zachovanou hradní zříceninou v Lužických horách. Stojí asi 2 km jižně od Jiřetína pod Jedlovou na výrazném znělcovém skalním suku (670m), který je charakteristickou krajinnou dominantou. Jméno hradu (něm. Tollenstein) bylo odvozeno od původního názvu skály Dohlenstein (= Kavčí kámen).

Hrad byl pravděpodobně postaven Vartenberky ve 2. polovině 13. století k ochraně Pražské cesty - významné obchodní cesty, spojující vnitrozemí Čech s Lužicí. Čechy v té době ovládal poručník mladého Václava, Ota Braniborský, proti němuž bojovali tehdejší majitelé Žitavska Ronovci. Válečná situace podpořila na hranicích žitavských držav vznik manských sídel, mezi která patřil i Tolštejn.
První historická zmínka o hradu pochází až z roku 1337, kdy Tolštejn dobylo vojsko hornolužických měst, protože zdejší posádka podnikala loupežné výpady na Žitavsko. Hrad potom získal Vaněk z Vartenberka, který jej přeměnil na centrum panství, náhradou za Krásný Buk, zničený žitavskými v roce 1339. Vartenberkové hrad drželi až do počátku 15. století, kdy jej získal Hynek Berka z Dubé, jeden z nejbohatších pánů v Čechách, jehož rozsáhlé panství sahalo až na saský Hohnstein.

Když v roce 1423 husité poprvé vyrazili do Horní Lužice, vytvořila lužická města s místními šlechtici Zikmundem z Vartenberka a majitelem Tolštejna Janem Berkou z Dubé obranný spolek. Tolštejn pak sloužil jako předsunutý zvědný hrad, podávající varování při několikerém husitském tažení do Lužice a Slezska. Později však Vartenberkové i Berkové uzavřeli s husity smír a přijali jejich posádky, proto byl v roce 1425 na Tolštejnu vězněn i husity zajatý budyšínský hejtman Mikuláš z Ponikau.
Po roce 1426 se pánem Tolštejna stal Janův bratr Hynek a pak Hynkův syn Albrecht. Spory Berků s Lužicí však pokračovaly a v roce 1445 byl hrad výrazněji poškozen Ambrožem Bursariem z Dobrého Lahu, který zde byl vězněn, ale podařilo se mu hrad ovládnout, částečně vypálit a ujet do Zhořelce.
Albrecht jako horlivý katolík byl od počátku odpůrcem krále Jiřího z Poděbrad, který proto nechal v roce 1463 Tolštejn dobýt. Albrecht Berka uprchl do slezské Vratislavi, kde ho papežský legát prohlásil za mučedníka pronásledovaného kacířským českým králem. Roku 1466 se ale králi podařilo Albrechta uvěznit a jeho majetek, panství Tolštejn se Šluknovskem, připadl Janovi z Vartenberka a Jindřichu Berkovi z Dubé, kteří v roce 1463 vedli obléhání hradu.
Jindřich Berka postoupil svůj díl Tolštejna Janu z Vartenberka a po něm se majetku ujal jeho syn Kryštof. Spor o hrad a uznání královské moci Jiřího z Poděbrad však trval dále. Albrechtu Berkovi se v září 1469 podařilo přimět své spojence k napadení hradu, které však skončilo neúspěchem, protože obléhatelé se museli rychle vrátit na pomoc ohrožené Žitavě. V důsledku neustálých válečných sporů se Kryštof z Vartenberka zadlužil a musel proto v roce 1471 panství prodat saským knížatům Arnoštu a Albrechtovi.

V roce 1485 získal Tolštejn se Šluknovskem rod Šlejniců, pocházející ze saské strany Krušných hor. Jindřich ze Šlejnic na počátku 16. století hrad opravil a rozšířil o severní bašty, které z něj znovu učinily pevnost, využívající již dělostřelectva. Za autora přestavby je pokládán zhořelecký stavitel Wendel Rosskopf, který se patrně inspiroval přestavbou hradu Rabí. V roce 1528 převzal panství Jiří ze Šlejnic, který podporoval v okolí těžbu stříbra a dalších kovů a pro pozvané saské horníky založil roku 1554 městečko Jiřetín pod Jedlovou. Sám ale v roce 1555 přesídlil z Tolštejna na pohodlnější zámek v Rumburku a podhradí nevyužívaného hradu bylo roku 1570 rozděleno na selské usedlosti. Šlejnicové se zde však už hospodářsky neudrželi a jejich panství bylo rozprodáváno. Po roce 1587 se v jeho držení střídali různí majitelé, mezi nimiž byl i Vilém Vchynský, zavražděný roku 1634 s Valdštejnem v Chebu.
Roku 1607 již hrad nesloužil svému účelu, ale ještě před třicetiletou válkou jej Radslav Vchynský znovu opravil. V roce 1642 byl hrad obsazen rakouským vojskem, které se odtud snažilo uzavřít cestu do nitra Čech Švédům. Ti však hrad oblehli, ohnivými střelami zapálili a dobyli. Zcela vyhořelý hrad pak již nebyl obnoven. Od roku 1681 patřil hrad i s panstvím Lichtensteinům. Za Josefa Václava z Lichtensteina (1718-1771) se prý ve zříceninách hradu ukrývalo několik loupežníků, kteří se pokoušeli obnovit zašlou slávu středověkých loupeživých rytířů. Naposledy byl hrad vojensky využit rakouskou armádou v červenci 1757 při pronásledování ustupujících Prusů; v podhradí se bojovalo také v jedné ze šarvátek prusko-rakouské vojny roku 1778. V následujícím roce proto hrad při své inspekční cestě po severních Čechách navštívil i císař Josef II.

Zřícenina pak byla vyhledávána místními obyvateli, kteří z ní brali stavební kámen, i hledači pokladů, kteří kopáním ve sklepích a bouráním zdí přispívali k její zkáze. Kolem poloviny 19. století si vedle zříceniny postavil chatrč poustevník. S rozvojem turistiky v 19. století se Tolštejn stal oblíbeným cílem mnoha návštěvníků. V létě roku 1865 zřídil jiřetínský obchodník Johann Josef Münzberg v polygonální baště hradu jednoduché občerstvení a v následujícím roce postavil se svolením knížete Jana z Lichtensteina na sousedním svahu dřevěný hostinec ve švýcarském stylu. Protože návštěvníků přibývalo, byl hostinec postupně rozšiřován. Uvnitř vznikla sbírka starožitností a kuriozit, ve které byly kromě předmětů, vykopaných na hradě (gotické i renesanční kachle, hroty šípů, podkovy, ostruhy, zámky a klíče) i staré nádoby, obrazy a zbraně, které tu prý v 17. století zanechali Švédové. Kolem roku 1890 byla zřízena další atrakce - "rytíř v žaláři" - figurína rytíře v brnění, umístěná v kamenném přístavku u hradby. Tyto atrakce, ale především vzorná obsluha, dobrá kuchyně a přijatelné ceny přispěly k velké oblibě restaurace.
Tolštejn navštívila také řada významných osobností, mezi nimiž byl například arcivévoda Ferdinand Habsburský, saský korunní princ a pozdější král Friedrich August a hrabě Nikolaus Desfours - Walderode. Roku 1892 navštívil hrad tehdy sedmnáctiletý a později slavný českoněmecký básník Rainer Maria Rilke (1875-1926), který do pamětní knihy restaurace vepsal romantickou báseň Feber (Únor). Až do roku 1923, kdy se vlastníkem zříceniny stal Československý stát, býval v restauraci častým hostem i majitel panství kníže Johann Lichtenstein.
S rodinou Münzbergů je spojena i první snaha o opravu hradeb, na kterou ve 30. letech použili téměř veškerý zisk z živnosti. Široko daleko proslavenou restauraci vedli Münzbergové až do konce druhé světové války. Poté se zde vystřídalo několik národních správců a roku 1952 se opět stal vedoucím vnuk zakladatele Johann Karl Münzberg, který zůstal hostinským až do roku 1962. Ten před odchodem do důchodu předal část hradní sbírky Městskému muzeu v Rumburku, převážná část sbírek byla ale po 2. světové válce rozkradena.
Na konci listopadu 1977 byla zchátralá chata uzavřena. V roce 1985 ji získala tělovýchovná jednota Nohyb Praha, která ji využívala pro rekreaci svých členů. Neudržované zříceniny dále chátraly až do roku 1995, kdy byl hrad s bývalou restaurací přepsán do vlastnictví obce Jiřetín a s jednotou Nohyb byla sepsána nájemní smlouva na 25 let. Obě strany se také dohodly na úpravách objektu do stavu, ve kterém by mohl sloužit návštěvníkům. Ze zřícenin byly postupně odstraněny náletové dřeviny, vyklizen nepořádek na nádvoří a provedeny nejnutnější opravy hradeb. Záměrem obce je vytvořit na hradě prostor k pořádání různých kulturních akcí.

K Tolštejnu se vztahuje řada pověstí o bílé paní, loupežnících a velkých pokladech, ukrytých ve zříceninách. Pověsti vyprávějí také o Vlaších, kteří v okolí hledali drahé kamení, nebo o tajné chodbě, která údajně vedla z hradu do jeskyně v Míšeňském dole. Pověst o mečovém tanci, která byla dodatečně přiřazena k dobytí Tolštejna v roce 1337, najdete na stránce pověstí.

Hrad Tolštejn byl vybudován na strmém skalnatém vršku s dvojicí vypreparovaných znělcových sopouchů. Přístupová cesta do hradu je chráněná mohutnou 15 m vysokou štítovou zdí s poloválcovou baštou, v jejímž přízemí bylo vězení. Na dolní nádvoří se vjíždělo vysokou vstupní věží se zaklenutým průchodem. Věž údajně stála ještě v polovině 19. století, ale po zřícení její části v roce 1861 byla zbořena, takže dnes z ní zůstaly pouze základy. Ve zdi věže byl do kamene vytesaný erb Berků z Dubé z 15. století, který je nyní uložen v rumburském muzeu.
Z původního horního hradu, který stával na severním úpatí vrcholových skal, se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva nad bývalou restaurací. K nejstarší části gotického hradu patří zbytky hradeb na západním okraji mezi severní věží a vrcholovými skalami, které byly spojeny zdí a lávkou a sloužily jako pozorovací hláska. Místy jsou ještě patrné stupně schodiště (tzv. jezdecké schody) vedoucí od bývalé restaurace k jihovýchodu. K rozsáhlejší přestavbě hradu došlo za Šlejniců (asi po roce 1500): na vnitřní straně východní obranné zdi, v níž je zachována klíčová střílna z té doby, bylo postaveno obdélné stavení a severní část nádvoří byla znovu opevněna hradbami. V nich byla postavena velká věžová polygonální bašta se silnými zdmi, v nichž jsou proraženy tři komorové střílny pro děla. V jejím patře měla údajně být kaple, ale dnešní sdružená okna byla do zdí vsazena až roku 1865 při zřizování dočasné restaurace. Na vnější straně bašty byl nad středním oknem zazděn erb s rodovým znakem Šlejniců. Dále k západu bylo k hradební zdi připojeno obdélné stavení a v severozápadním rohu byla ke starší zdi přistavěna okrouhlá severní věž, přístupná z nádvoří. V jejím prvním patře býval rytířský sál, v přízemí střílny a ve sklepě vězení (pod podlahou už téměř zasypaný klenutý prostor s otvorem v klenbě).

Z vrcholových skalisek, přístupných po železném schodišti se zábradlím, je pěkný výhled na okolní vrcholy Lužických hor a do údolí na Jiřetín, Podluží a Varnsdorf, za nimiž jsou na obzoru vrchy Šluknovské pahorkatiny a Lužice. Na svazích pod hradem jsou rekreační osady Rozhled a Lesné, patřící k Jiřetínu pod Jedlovou, v Míšeňském dole jihovýchodně pod hradem se za Šlejniců v 16. století pokusně dobývaly stříbrné a měděné rudy. Jihozápadně pod hradní skálou je zarůstající rybníček s lekníny a kousek dál pod mohutnými stromy je studánka.

 

 
Klíč

Klíč je jednou z nejznámějších krajinných dominant Lužických hor. Strmý znělcový kužel (760 m) nedaleko Svoru výrazně převyšuje okolní kopce a skalnatá plošina na jeho vrcholu umožňuje vynikající panoramatický rozhled na Lužické hory, Ještěd, Ralskou pahorkatinu, České středohoří a vzdálené kopce v Německu. Za jasného počasí je vidět i Jizerské hory a Krkonoše. Jihozápadní úbočí hory je přerušeno až 60 m vysokou, místy převislou skalní stěnou, na níž se v zimě vytvářejí mohutné ledové záclony, rampouchy a ledopády. Na příkrém svahu pod stěnou je rozsáhlé suťové pole. Na skalách a sutích můžeme při troše štěstí zahlédnout kamzíky, kteří byli v Lužických horách vysazeni na počátku 20. století.

V roce 1967 byla ve vrcholových partiích vyhlášena přírodní rezervace. Na jižních skalnatých svazích se zachoval řídký porost dubu zimního s jeřábem, javorem klenem, jilmem a lískou, který je jednou z nejvýše položených teplomilných doubrav v Čechách. Ve zbytku květnaté bučiny rostou konvalinky, mařinka vonná, bažanka vytrvalá, kyčelnice devítilistá a cibulkonosná. V červnu rozkvétají lilie zlatohlávek, orlíček planý nebo česnek pažitka horská. Na skalách a zastíněných sutích roste tolita lékařská a vzácné glaciální relikty, hvězdnice alpská a kapradinka skalní, které se zde udržely po ústupu posledního zalednění ve starších čtvrtohorách. Lesní porosty na Klíči trpí dálkovými přenosy znečišťujících látek, takže severní svah se v posledních 20 letech výrazně změnil. Po smrkovém lese zde není ani památky a od 700 m nadmořské výšky k vrcholu rostou hlavně trávy se sporadickými jeřáby a břízami.

Na mapách se hora poprvé uvádí roku 1720 pod jménem Kleis, jako Klíč je uvedena až v průvodci z roku 1928. Jméno hory se odvozuje od praslovanského výrazu "ključ", kterým bývala označována vyvěrající voda. Pod sedlem na západní straně kopce jsou opravdu vydatné prameny, sloužící dnes k napájení vodovodu, jehož přepad je v lese pod kamenným mořem upraven jako Kamzičí studánka.

Na Klíči nikdy nestála středověká tvrz, o níž se zmiňují četné lidové pověsti. Koncem 18. století připomínané zbytky staveb na vrcholu byly nejspíš pozůstatkem strážního stanoviště, z něhož se ohněm oznamovalo nebezpečí do vnitrozemí. V roce 1850 zřídil místní lesník na vrcholu ochrannou chatku a roku 1872 byla na upravené skalní plošině postavena malá turistická chata, která sloužila až do 2. světové války. Dodnes používanou serpentinovou cestu na vrchol upravili novoborští alpinisté v roce 1893.

 

 

 


Stránky Lužických hor jsou umístěny na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/

 

Aktualizováno:
7.7.  2003

 e-mail: ok1tlt@volny.cz 

© 2003 OK1TLT - Všechna práva vyhrazena - All rights reserved